Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /users/0014/taremmarket/www/zelaniec-photography.com/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
chrzest

Coming soon…

Chrzest Krzysia Warszawa 18-10-2015

IMG_0795

Chrzest Święty

Sakrament Chrztu Świętego jest z pewnością najbardziej popularnym, obok ślubu kościelnego, obrzędem w Kościele katolickim.

Chrzest – w chrześcijaństwie obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, sprawowany na polecenie samego jego założyciela, Jezusa Chrystusa z Mt 28,18-20[1], polegający na obmyciu wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Według deklaracji Światowej Rady Kościołów z 1982 roku właściwie dokonany chrzest powinien obejmować: wysłuchanie nauk Pisma Świętego dotyczących chrztu, przyzywanie Ducha Świętego, wyrzeczenie się zła, wyznanie wiary w Chrystusa i Trójcę Świętą, wykorzystanie wody, deklarację, że osoba ochrzczona uzyskała nową tożsamość jako syn lub córka Boga, i ” jako członek Kościoła ” czuje się powołana, aby głosić Ewangelię. Zgodnie z tą deklaracją obrzęd ten ma znaczenie wcielenia w Chrystusa jako ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana i łączy z Ludem Bożym Nowego Przymierza[1]. Trynitarne rozumienie chrztu odrzucają wspólnoty religijne czerpiące z tradycji antytrynitaryzmu.

Symbolika i znaczenie chrztu Świętego.

Znaczenie:
Sakrament Chrztu Świętego jest pierwszych a zarazem najważniejszym sakramentem. To dzięki niemu stajemy się członkami Wspólnoty Kościoła. Jednocześnie jest on otwarciem drogi do dalszego życia chrześcijańskiego i możliwości przystępowania do kolejnych sakramentów.

Symbolika:
– Odpuszczenie grzechów,
– Łaska uświęcająca,
– Człowiekowi, przystępującemu do Chrztu towarzyszy Duch Święty,
– Poprzez Chrzest zyskujemy wieczną przynależność do Boga i Kościoła, który jest jednym Ludem Bożym,
– Woda chrzcielna, jest symbolem oczyszczenia-poprzez wodę zostaje zmyty grzech pierworodny,
– Krzyżmo – namaszczenie krzyżem symbolizuje zyskanie przynależności do Wspólnoty Ludu Bożego oraz zyskanie Darów Ducha Świętego,
– Świeca chrzcielna symbolizuje oświecenie przez Jezusa Chrystusa oraz stanie się światłością świata,
– Biała szatka symbolizuje „przyobleczenie w Chrystusa” , pozbycie się nagości, oznaczającej grzeszność. Biel symbolizuje świętość, czystość i niewinność.

W niedzielne południe 18-10-2015 miałem przyjemność fotografować Sakrament Chrztu Świętego małego Krzysia.

Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie.

Kościół p.w. Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Niedźwiadek w Warszawie Ursusie, wybudowany jako wotum dziękczynne parafian za cudowne ocalenie życia Ojca świętego Jana Pawła II podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 r., jest jedynym kościołem w Archidiecezji Warszawskiej pod takim wezwaniem i z taką intencją. Jest on miejscem nieustannej modlitwy za Kościół, Ojca świętego, Ojczyznę i Parafię.

Jako motyw muzyczny do wpisu: Schola i bracia dominikanie – Oto są baranki młode

Chrzest Krzysia Warszawa 18-10-2015

IMG_0937IMG_0780IMG_0707613C5663

 

no comments
Add a comment...

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

Menu